Caritas Archidiecezji Białostockiej

15-062 Białystok
ul. Warszawska 32

tel./fax: 85 651 90 08
e-mail: lp.satirac@kotsylaib
web: www.bialystok.caritas.pl


nr konta: Bank PEKAO S.A.   66 1240 5211 1111 0000 4931 3527

Dyrektor
Ks. Adam Kozikowski

Zastępca dyrektora
Michał Gaweł

Sekretarz
Elżbieta Kaufman-Suszko

Caritas Archidiecezji Białostockiej została ustanowiona w dniu 23 stycznia 1991 r. dekretem Abp. Edwarda Kisiela Administratora Apostolskiego Archidiecezji w Białymstoku i jest organizacją charytatywną Kościoła katolickiego, której misją jest niesienie skutecznej pomocy potrzebującym i ubogim, w sposób systematyczny i doraźny, duchowy i materialny. Czyniąc to, odwołujemy się do wartości i zasad wypływających z nauki Ewangelii i katolickiej nauki społecznej.

Caritas Archidiecezji Białostockiej jest w pełni autonomicznym podmiotem prawa kościelnego i cywilnego, działającym na mocy własnego statutu. Oficjalnie na czele diecezjalnych Caritas stoi właściwy biskup-ordynariusz. W praktyce zasadniczy ciężar zadań na szczeblu diecezjalnym spoczywa na działającym w jego imieniu dyrektorze Caritas diecezji oraz diecezjalnej centrali Caritas. Tak też jest i w naszym przypadku.

Zarząd Caritas tworzą trzy osoby. Dyrektorem białostockiej Caritas jest ks. Grzegorz Kłoczko, jego zastępcą  Michał Gaweł, sekretarzem Elżbieta Kaufman-Suszko.

Aby móc skutecznie przychodzić z pomocą potrzebującym oraz skutecznie, w ich imieniu upominać się o poszanowanie, godność oraz należne prawa, staramy się odczytywać potrzeby duchowe i materialne tych, którzy zostali w jakiejkolwiek formie doświadczeni przez los. Staramy się udzielać pomocy wszystkim, bez względu na ich poglądy polityczne, wyznanie, światopogląd czy płeć. Czynimy to jako centrala poprzez uruchamianie, koordynację oraz kontrolę specjalistycznych ośrodków (placówek), podejmowanie licznych akcji (dzieł) jak też przez ogniwa Caritas szczebla podstawowego (Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas).

Do zadań Caritas należy między innymi:

  • zakładanie i prowadzenie placówek pomocy;
  • organizowanie bieżącej pomocy dla osób fizycznych;
  • organizowanie struktur Caritas (ogniw niższych szczebli) w postaci okręgów, kół, a przede wszystkim Caritas parafialnych;
  • formacja i edukacja pracowników charytatywnych;
  • organizowanie i prowadzenie stałych i okazjonalnych akcji finansujących działalność charytatywną.
MASS-MEDIA
POD TWOJĄ OBRONĘ
RADIO I
DROGI MIŁOSIERDZI
KSIĘGARNIA ŚW. JERZEGO