Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie
Parafia Narodzenia NMP
Krypno Kościelne 29; Krypno
W starych kronikach natomiast czytamy, że starosta knyszyński hetman Jan Zamojski zamówił do kaplicy w swej rezydencji w Knyszynie kopie obrazu M.B. Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, aby oddziaływała na jego żonę kalwinkę, pochodzącą z rodu Radziwiłłów. Stąd przypuszczenie, że ten właśnie obraz znalazł się w Krypnie najpierw w kaplicy, a następnie w drewnianym kościółku. Skąpe jednak źródła historyczne nie pozwalają nam na dokładne określenie czasu pojawienia się Obrazu M.Bożej w Krypnie.
Kościół w Krypnie
Kult Obrazu M.Bożej w Krypnie sięga odległych czasów. Świadczą o tym opisy doznanych łask, najczęściej uzdrowień, stare wota pochodzące już z końca XVI i początków XVII wieku, liczne pielgrzymki oraz pieśni i różne nabożeństwa lokalne. Kult ten przetrwał do naszych czasów, a centralna uroczystość w Krypnie obchodzona każdego roku w Święto Narodzenia NMP - 8 września, gromadzi wielotysięczne rzesze wiernych nie tylko z miejscowej parafii, ale również z odległych okolic.
Parafia Krypno powstała 1 stycznia 1905 roku. Erygował ją ks. biskup wileński Edward Ropp. Od tej pory istnieje jako samodzielna placówka duszpasterska obejmująca 19 wsi i ok. 4000 wiernych. Wcześniej Krypno było jedną z największych wsi w parafii Knyszyn, która powstała wkrótce po 1520 roku. Niedługo potem w Krypnie powstała kaplica. W 1669 roku rozebrano ją i wzniesiono kościół drewniany, który doczekał II połowy XVIII wieku. Wtedy to ksiądz Antoni Betański wzniósł na miejscu starego kościoła nowy, który służył ludności do 1881 roku. W latach 1881-1885 wybudowano kościół murowany, który stoi po dzień dzisiejszy.Od samego początku w tych świątyniach, w głównym ołtarzu, znajdował się Cudowny Obraz Najśw. Maryi Panny z Dzieciątkiem. W nawach bocznych współcześnie umieszczone są w ołtarzach obrazy Przemienienia Pańskiego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Obraz M. Bożej z Dzieciątkiem wykonano na desce lipowej o wymiarach 97 x 63,5 cm. Deskę pokryto podkładem kredowym, na którym techniką temperową namalowano postać Maryi z Dzieciątkiem. Postacie Matki i Syna ozdobiono srebrnymi sukienkami. Ukoronowane głowy umieszczono w otoczeniu 12 gwiazd.
Żywy kult M. Bożej w Krypnie doprowadził do uroczystej koronacji obrazu koronami papieskimi. Tego aktu dokonał w dniu 8 września 1985 r. kardynał Józef Glemp, Prymas Polski wraz z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, metropolitą wrocławskim oraz biskupem Edwardem Kisielem, ówczesnym administratorem apostolskim Archidiecezji w Białymstoku.Od tego momentu Sanktuarium Krypiańskie stało się szczególnym miejscem pielgrzymowania rodzin z Archidiecezji Białostockiej, a także grup młodzieży oraz mężczyzn.
W obliczu współczesnych zagrożeń rodziny, tu u stóp Matki Bożej, rodzice ofiarowują swoje dzieci, modlą się o wytrwanie we "wspólnocie życia, miłości i wiary".
Liczne wota zawieszone w prezbiterium jak też zeznania osób, zamieszczone w księdze "Podań i opowiadań", świadczą o doznanych tu łaskach i cudach za pośrednictwem M.B. Krypiańskiej. Ty też możesz być uczestnikiem łask doznawanych za pośrednictwem M.B. Pocieszenia z Krypiańskiego Wizerunku. Tylko przyjdź do Niej z wiarą i miłością w sercu.
Porządek nabożeństw
Niedziela i święta:
Godzinki o NMP - 7.30.
Msze Św. - 8.00; 10.00; 12.00; 18.00
Dni powszednie:
Msze Św. - 6.30; 7.00; 18.00;
Ostatnia sobota miesiąca:
Czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny - o ochronę poczętego życia i trzeźwość narodu.
(Po wieczornej mszy św.)
Pierwsza niedziela maja:
Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.
Pierwsza sobota października:
Archidiecezjalna Pielgrzymka Duszpasterstwa Trzeźwości i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Odpusty
- Uroczystość Narodzenia NMP - 8.IX - Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży.
- Święto Przemienienia Pańskiego - niedziela po 6.VIII.
- Świętej Katarzyny - 25.XI.
Dojazd
- PKP - Stacja Knyszyn
- PKS - na miejscu.